Podróże małe i duże...

Polskibus wchodzi na rynek przebojem i choć nie przepadam za busiarstwem, to mocno kibicuję nowemu przewoźnikowi, który – taką mam przynajmniej nadzieję – zdoła wymusić na zmurszałych pekaesach jakąś rewitalizację. Dziś miałem bowiem nieprzyjemność skorzystania z usług jednego z takich pekaesów: w drogę tam powiózł mnie klasyczny Autosan H9 (zdjęcie po lewej), w drogę powrotną – jakiś MAN ze szwedzkiego demobilu (zdjęcie po prawej). Absolutna masakra na wszystkich polach: w czasie przejazdu, w komforcie podróży, w uprzejmości obsługi.
Jeśli już jesteśmy przy kwestiach transportowych, to wyczytałem niedawno, że w Czechach właściciel Student Agency (marka przewozów autokarowych, które napsuły krwi Českim dráhom, wchodząc na tak intratne linie jak np. Praga – Brno), zapragnął ziarnko konkurencji zasiać na torach. Za pierwszy front walki o klienta obrał linię Praga – Ostrava, na której pod marką RegioJet zamierza docelowo obsługiwać osiem par pociągów. Kilka dni temu media doniosły o zakupach od kolei austriackich używanych – ale wciąż wysoce komfortowych – wagonów klasy Intercity, a od paru miesięcy RegioJet poprzez swoją stronę rekrutuje (uwaga!) stewardów i stewardessy do planowanych pociągów. Szykuje się więc z nowym rozkładem ciekawe starcie transportowych gigantów. Swoistym poletkiem doświadczalnym dla RegioJet ma być też słowacka linia Bratysława – Komarno (mnie osobiście kojarząca się z konsumpcją zakupionych w Tesco po węgierskiej stronie Komarom buł oraz z koniecznością skorzystania z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Miloslavov – Bratislava Nové Mesto) – czeska firma wygrała tam bowiem przetarg na obsługę dotowanych przez Słowaków przewozów osobowych.


By już zakończyć te wynurzenia miłośnika kwestii transportowych, warto zwrócić uwagę Szanownych Czytelników, że w Polsce również coś się kolejowo ruszyło:) Przewozy Regionalne poszły po rozum do głowy i od czerwca wracają pociągi na jakże urokliwą trasę Rejowiec – Zawada – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Bełżec (z odnogą do Zamościa - tutaj aktualny rozkład).

Zdjęcia: Autosan, MAN 

Komentarze

Popularne posty